Странице

четвртак, 30. јул 2015.

Celtic - Slavic Webzine Serbia najavio Invaziju

Celtic - Slavic Webzine Serbia najavio Invaziju

Dana 29. jula 2015. godine, održana je prva Celtic - Slavic Webzine Serbia emisija. Gosti emisije bili su članovi benda Patrias iz Smedereva.
Prilikom gostovanja razgovarali smo sa članovima benda, Edijem Sašom Đorđevićem, Nemanjom Plazinićem Rokijem i Darijom Dejanovićem, dok je četvrti član benda Nenad Shone Đorđević bio opravdano odsutan. Emisija je tekla krajnje spontano i opušteno, a i poslužila je kao najava pretstojećećeg festivala Invasion From The East, koji se 31-og jula 2015. godine održava u Velikoj Plani, lokacija Drum Bar pored autobuske stanice.


Kako je dalje tekao razgovor možete pogledati na linku ispod: 





петак, 24. јул 2015.

Intervju: Yhandros Huergo, Cuélebre (Španija)

Cuélebre

After written reviews of the new album, we talked with the band members Yhandros Huergo about music, new plans, future concerts..




1. Why the name Cuélebre? When did this project?

Yhandros: Greetings, Cuélebre is the name of a mythological animal from the northwest of Spain, a very caracteristic creature of our mythology. The project started in early 2011, initially as something personal, I compose only the issues and recording some demos, eventually I was fortunate to find people who carry it live and to record "Oinos", the first disc the band. 


2. Cuelebre musical direction is Medieval-Pagan-Folk. What has influenced you create such music? 

Yhandros: On a spiritual level nature, the history of ancient peoples, their rites and traditions. A lot of bands: from CorvusCorax, HagalazRunedance or Wardruna among others, but we always try to have bring our own sound, that was a priority from the beginning.



3. Cuelebre went so far have several demo-songs, which werewell received by the audience. How are you satisfied with your latest album, Oinos?

Yhandros: The truth is I never expected that the demos were so well received by the public, but it gave me a lot of strength to go ahead with the project, "Oinos", is the culmination of that work, and we are very pleased with the result and the reaction from the people, giving us the chance to give many concerts, meet wonderful people and visit great places.



4. In your music often present ritual folk,Celtic influence,landscape of the Iberian Peninsula and the mythology of  time before the Romans. What do  these thingsrepresent for the band?

Yhandros: They represent everything in the band, we want to show people not just a musical style, also a knowledge of cultural, historical roots and a respect for nature that welcomes us at the same time that motivates us to know much more of all these issues, because learning never ends. 



5. What are Cuélebre plans for the future?

Yhandros: We're recording our second album, which still has a recognizable sound but also who hear us will notice the changes and evolution. From September we start again to turn on various dates, visit the Festival-Mediaval in Germany, where we have the fortune to share the stage with bands we admire, and by end of the year we will be at a very special event we can not yet reveal.



6. And in the end what to tell the readers in Serbia? Maybe a concert in Serbia?

Yhandros: First thank those who read this interview for your time, you for supporting the band and for the opportunity to express in your media. And hopefully someday we could act in Serbia, we love the road, discover new places, and of course, bring our music to all places, a big hello to everyone.


 

Kymera i RitmOs udružili snage u novom video spotu: Beyond

Kymera i RitmOs udružili snage u novom video spotu: Beyond


Žestoki osječki metalci iz benda Kymera ovih dana predstavili su svoj peti video spot. Ovog puta udružili su snage sa sve popularnijim osječkim bendom RitmOs. Ova saradnja logičan je sled s obzirom na to da je bubnjar Kymere Eldar Ibrahimović ujedno i bubnjar u RitmOs-u. Rezultat ove zanimljive muzičke saradnje je pesma nazvana „Beyond“, koja obedinjuje death metal i „european djembe sound“.  


Kymera je nastavila uspešnu saradnju s rediteljem Robertom Ferencom, pa je tako Robert zaslužan za njihov peti video spot, a ovog puta pridružio mu se mladi osječki snimatelj Filip Kos. Kao pozornica ponovo je poslužila katakomba u osječkom Alternativniom klubu Epic. 

- Za razliku od prethodnih spotova u kojima smo koristili razne rekvizite poput noževa i sekira ovog puta odlučili smo se za tzv. „svirački pristup, jer ova pjesma je iznimno dinamična i snažna, no i dalje ostajemo vjerni prepoznatljivom „tmurnom“ izričaju, koji je odlika svih dosadašnjih spotova Kymere. No, ovaj video ima jedno posebnost, naime, vokal benda Pripo ima svog dvojnika, a o čemu se točno radi bit će jasnije gledateljima nakon što pročitaju stihove i pogledaju video. – kaže Robert. 

Članovi benda iskoristili su priliku zahvaliti se Zoranu Koromanu iz kluba Epic te svima koji su im pomogli u snimanju pesme i video spota.
Pesma je snimljena u osječkom Armageddon studiju pod producentskom palicom Eldara Ibrahimovića, a biće objavljena na novom albumu Kymere u izdanju Miner Recordsa.
Od svog osnivanja 2007. godine Kymera je odradila brojne uspješne nastupe na festivalima i u klubovima u Hrvatskoj i inostranstvu. Iako iz sebe imaju tek jedan studijski album inspiracije i volje za sviranjem ne nedostaje pa tako neumorno nastupaju i rade na novim pesmama. 

Kymeru su 2007. godine osnovali gitarista Ivica Šimunović i basist Krunoslav Perić. Bendu se ubrzo pridružuju Ivan Pripuzić kao vokal i bubnjar Saša Skeledžija. Već sledeće godine objavljuju svoj prvi demo album. 2011. godine snimili su svoj album prvenac „Stillborn“ kojega je 2013. godine u redizajniranom izdanju objavila producentska kuća Miner Records. Bendu 2014. godine zbog obveza napušta Saša Skeledžija a na njegovo mjesto dolazi poznati osječki muzički producent i bubnjar Eldar Ibrahimović – Piper.

Kymeru možete poslušati i pogledati na njihovom YouTube kanalu: https://www.youtube.com/c/KymeraOsijek 

 

четвртак, 23. јул 2015.

Intervju: Kymera (Hrvatska)

Kymera

Kymera je metal bend iz Osijeka, osnovan sada već davne 2007. godine. Imaju demo i jedan album iza sebe, neguju i poštuju muziku, odlični prijatelji. Bend čine: Ivan Pripužić - vokal, Ivica Šimunović - gitara, Krunoslav Perić - bass i Eldar Ibrahimović - bubanj. Na sceni rasturaju, dominantni, jednom rečju bend pred kojim je blistava budućnost. O novim stremljenjima, planovima i budućoj saradnji razgovarali smo sa Ivicom Šimunovićem... 

1. Pozdrav, za početak možeš li nam nešto reći o bendu Kymera. Kako je ideja započeta?

Ivica: Pozdrav! Kymera je nastala 2007. godine. Nakon sviruckanja u raznim bendovima, Kruno i ja odlučili smo osnovati novi bend. Dvije godine je proteklo do okupljanja prve postave benda.


2. Koja je muzika uticala na vas? Šta bi posebno izdvojio? 

Ivica: Puno je utjecaja... Jako sam povodljiv kad je glazba u pitanju, zakačim se za neki bend i to me drži mjesecima. To naravno utječe i na glazbu koju stvaram, pa se u našim pjesmama može čuti da volim Rammstein, Melechesh, Amon Amarth, Amorphis, Therion i još mnoštvo bendova. Ostatak ekipe je u nekim svojim glazbenim utjecajima i svatko od njih daje neki svoj ''štih'' glazbi koju stvaramo, tako da na kraju dobijemo neki miks različitih žanrova.


3. Posle nekoliko albuma Kymera zauzima status kultnog benda. Ovih dana očekujemo najnoviji spot, kako ste vi zadovoljni njime?

Ivica: Imamo zapravo demo iz 2008. godine i album Stilborn izašao je 2011.  reizdan je 2013.godine , a  ova ti izjava, kultni bend, hehehe jako dobro zvuči. Spotom smo vrlo zadovoljni, to nam je već peta suradnja sa snimateljem i dragim nam prijateljem Robertom Ferencom. Radi se o pjesmi Beyond koja će bit objavljena na novom  album u 2016. godini. Na pjesmi su nam gostovali članovi osječke bubnjarske skupine RitmOS, i oni i Robi su odradili odličan posao. 


4. Nekako oduvek sam želeo da te priupitam ovo. Imate odličan scenski nastup! Da li se posebno spremate za to ili je potpuno spontano?

Ivica: Ne, ne spremamo, heh, sve je spontano ;) Uvijek sam na koncertima gledao cjelokupnu sliku benda, pokušava li mi prenijeti neku poruku ili pokazati neki svoj stav, a izgledaju kao ekipa koja na busnoj stanici čeka autobus, ne mogu ih doživjeti. Mislim da je smisao koncerta cjelokupni audiovizualni dojam. 


5. Sarađujete sa Miner Recordsom, gostovali ste na njihovim festivalima Invasion From The East. Kako gledate na to? Kakva iskustva nosite? 

Ivica: Suradnja s Minerima je jedan od naših najboljih poteza u karijeri. S Milanom smo se povezali u savršenom trenutku, bili smo ''zreli'', imali smo jedan demo iza sebe, spot i album je upravo bio gotov za izdavanje. Odsvirali smo nekoliko Invasion From The East festivala i dojmovi su čista pozitiva, od bendova s kojima smo svirali, publike a i članova drugih bendova. Stekao sam mnoga prijateljstva i obišao neka mjesta na kojima nikad nisam mislio da ću se pojaviti. 


6. Šta misliš o našoj sceni i sceni uopšte u globalu?

Ivica: Puno je dobrih bendova u BiH, Srbiji i u Hrvatskoj. Problem je što na nastupima nedostaje publike i klubova gdje bi se ti bendovi pokazali u pravom svjetlu.
7. Planovi za budućnost?

Ivica: Kroz nekoliko dana objavit ćemo novi singl, ujedno pripremamo materijal za novi album, dok će jesen i zima biti ispunjeni nastupima. 


8. I za kraj, hvala što si idvojio vremena za nas, šta bi poručio čitaocima našeg Webzina?

Ivica: Slušajte metal i dolazite na koncerte. ;)

понедељак, 20. јул 2015.

Recenzija: Aurium - Still Life, (2015.)

Aurium


Symphonic/Progressive, voleo sam kao srednjoškolac. Usledio je period zastoja i okretanja ka drugim muzičkim žanrovima, što je bilo potpuno i za očekivati. No, onda me je nešto posebno podstaklo i vratilo na stare dane. U pitanju je mlad i perspektivan Aurium iz Beograda. Čine ga Milica Jovanov, Slavoljub Pupić, Pavle Savić i Siniša Mladenović. Došao sam do izdanja, moje putovanje je počelo. Album prvenac pod nazivom Still Life ima jedanaest pesama, a meni još ostaje da prozborim koju o samom utisku nakon dužeg preslušavanja. Produkcijske aranžmane, za razliku od većine, ne tražim za bitnu stavku, već gledam umetnički pristup samog albuma prilikom njegovog stvaranja u mom plejeru. 


Album otvara Following The Rain, instrumental. Opuštena balada i za sam start dovoljna. Sledeća Deep Hollow Mind, uvod uz klavijature nežnih tonova, a onda progresivnije u nastavku. I Miličin glas se uključuje. Pesma dobija svoj završni deo. Duboko su zašli u naš um i postaju gospodari. Trećom numerom Lady Night, opet opušteni tonovi i balada sa ubitačnim tekstom. Već polako tonemo u njihovu muziku, a onda pred kraj opera rock. Odlično! Zadovoljni prelazimo na Spirits Of Our Secrets, gde već osećamo, ono od čega je ovaj bend skrojen. A, to je čist symphonic/progressive zvuk. Jedna od boljih na albumu. Sve uklopljeno kako treba. Pesmom Drab Colored Silence, opet vraćanje na tvrđi zvuk, klavijature dominantne, Milica vlada nad nama. E, onda je došla na red pesma Losing You, ubedljivo najbolji tekst. Budi emocije prošlih vremena. Dosta! Toliko! Ko razume, shvatiće.. Idemo dalje, ka A Touch Of Art, omaž samom muzičkom pravcu. Tu je bend pokazao svoj vrhunac i već se osećamo kao da smo na samom koncertu, a oni su ispred nas. Numerama Beneath Your Words i Come To My Arms, približavamo se polako kraju albuma, a postaje zvuk sve bolji. Muzika i tekst se razvijaju, sve ključa oko nas. Ostaje nam Once In A Blue, koja nas vodi ka poslednjoj numeri Endless Dream i samom kraju albuma. A, kraj baš kakav treba da bude. Ostaje nam uvek, taj nedosanjani san, zar ne?
Iako ovo jeste prvenac, nikako ga ne treba tako posmatrati. To će razumeti svaki poznavalac muzike i poklonik kvalitetnog žanra. Ako ste nekada voleli stari Nightwish i Within Temtation, ovo je savršeno vreme da u bendu Aurium potražite njihove naslednike!


Aurium
Still Life
Miner Records, (2015.)
Progressive Opera Rock Project

01: Following The Rain
02: Deep Hollow Mind
03: Lady Night
04: Spirits Of Our Secrets
05: Drab Colored Silence
06: Losing You
07: A Touch Of Art
08: Beneath Your Words
09: Come To My Arms
10: Once In A Blue ( feat Ivan Draft )
11: Endless Dream

Ocena: 9/10.

Recenziju napisao: Predrag G.

 

петак, 17. јул 2015.

Recenzija: Чернава Яра - Княгиня, (2015.)

Чернава Яра


Neofolk projekat Olje Lanceve i Alekseja Solovjeva, Чернава Яра, obradovao je ovih dana svoju publiku novim albumom Княгиня u izdanju Soundage iz Rusije. Fizičko izdanje odlično. Booklet baš kako treba uz predivne slike Olje Lanceve i mi krećemo sa preslušavanjem.



Album otvara Кружи ветер!, akustična gitara, bubanj i glas Olje Lanceve. Za početak perfektno. Tekst dobar i mi uživamo. Sledeća Князь, već uveliko poznata njihova pesma. Flauta, glas i to je to. Jedna mila pesma, jedna od boljih na albumu. Numera Провожала, opet te nežne melodije, glas, osećaj blaženstva. Ovaj bend definitvno treba da gostuje van granica Rusije. Ostatak sveta mora se upoznati sa ovim fantastičnim projektom. Numerama Возвернись! i Синее небо nastavljamo putovanje. osećaj je odličan. Plešemo, a da toga nismo ni svesni. Opet taj sklad harmonije u muzici. Sasvim zadovoljni prelazimo na Косы. Flauta na opet vodi i uživamo. Tekst rastapa boje, dok nas Olja vodi do sleće pesme Река-сестра i govori o posebnom odnosu prema prirodi, tradiciji, porodici. Pretposlednja Купала, posvećena starim bogovima vodi nas na kraj albuma i poslednjoj numeri Млада. Nezaobilazna flauta, tekst o ljubavi i jedna sasvim odlična pesma za kraj (lični utisak).
Muzička scena Rusije posebno je bogatija ovim albumom i ovim projektom. Meni su se svideli, a nadam se da će i vama!


Чернава Яра
Княгиня 
Soundage Productions, (2015.)
Neofolk 

01: Кружи ветер!
02: Князь
03: Провожала
04: Возвернись!
05: Синее небо
06: Косы
07: Река-сестра
08: Купала
09: Млада        

Ocena: 9/10.

Recenziju napisao: Predrag G.
Video uradio: Dušan Milovanović

 

 

среда, 15. јул 2015.

Recenzija: Y.O.X. – Conception of a Circle, (2015.)

Y.O.X.
Y.O.X. – Conception of a Circle
vinjak core, a.k.a. death metal/hard core

Bend Y.O.X. nam dolazi iz Valjeva i predstavljaju ne tako novo i nepoznato ime na sceni, jer su ujedno i jedan od možda najaktivinijih domaćih bendova.  Ne znam da li ima neke veze, ali reč „yox“ na Azeri jeziku, koji se govori u Azarbejdžanu je skraćenica od „Yox“ Pokret Azarbejdžan, i predstavlja nenasilni pro-demokratski pokret mladih u ovoj zemlji.  Veoma zanimljivo, jer kada prelsušate ovaj album benda, upravo to ćete i da dobijete – nenasilni pokret mladih koji svojom muzikom pokušava da uneše neki novi začin jednoličnoj metal sceni u Srbiji.  Bend čini petorka predvodjena kurpulentnim frontmenom Goranom Trućim Ginerom Živkovićem, inače od ovogodišnjeg demo festa održanog u Beogradu, najboljim mladim vokalistom u Srbiji, što je, priznaćete, laskavo priznanje.  Ako se ne varam, neka mi bend ne zameri, ovo je treće ostvarenje (tu si još dva demoa) ali moj lični utisak je da su sa ovim Conception of a Circle albumom ovi Valjevci pogodili kao prstom u pekmez.  Odična svirka, bez žurbe, sve proračunato i sračunato, koncentrisano u jednu tačku i to tačku pucanja.  Pesme su uglavnom u mid-tempu, sa teškom artiljerijom iz koje poliva Srdjan Savić koji sigurno ne sedi za bubnjevima, nego i iz sebe i iz seta izvlači poslednje atome i ne ostavlj ništa za posle.  Lazar Antonić, Yox-gitarista, pokazuje da odlično vlada svojim instrumentom i prati Srdjana u stopu.  Svaki rif je prepun sirove snage, koja ostavlja rupe gde god udari, i posle svakog rifa se osećate kao da vas je udario kamion pun cementa.



Album otvara pravi teškaš, pesma Evil of Your Heart, prava ljubavna poruka za sve osobe suprotnog pola koje misle o sebi više nego što u stvari jesu.  Ritam koji vas sabija u zemlju dok sve što želite da radite uz ovu pesmu je da skačete u ekstazi vrhunskog metalnog doživljaja.  Truća se stvarno ne šali, razvaljuje svoje grlo, i ne želi da odmori, pa zato backing (clean) vokalne dužnosti fantastično odradjuje Lazar Antonić.  Ako ste preživeli prvi nalet teške gradjevinske mašinerije, drugi je još ubitačniji.  Trućin growl, onako iz najdublje dubine duše, razvaljuje.  Naslovna pesma Conception of a Circle je još jedan dokaz da Y.O.X. ne samo da imaju m..., nego i znaju kako da ta srpska m... pretvore u odlične pesme.  The Price of Liberty je još jedna pesma koja pokazuje sve kvalitete ovog benda.  Prosto nije jasno kako niko do sada nije pokupio ovaj bend i kako do sada nije svetlost dana ugledalo pravo izdanje, jer ovaj bend svakako to zaslužuje.  U istom maniru se nižu i My Only Friend, Some Days i pesma koja zatvara ovo ostvarenje The Weak Ones Die First koja kao da je poslednji ekser u mrtvačkom sanduku društva u kojem smo svi mi osudjeni da živimo.
Na albumu nema lošeg momenta.  Sve je kompaktno i tesno do bola, precizno do hiruški odsvirano, i ubitačno, ubitačno dobro.  Ovi momci su spremni da sviraju gde god ih pozovu, za putne troškove, hranu i piće, a verujte mi, imaju šta da pokažu.  Samo napred i MJETAL JE POBJEDA!!!
10/10.
Recenziju napisao: Igor Vlad Cepesh Živić

 

уторак, 14. јул 2015.

Recenzija: Chaosium - MMXV, EP (2015.)

Chaosium


Chaosium – MMXV (EP)
death-thrash metal

Ja imam jedno mišljenje i sigurno ga neću promenuti, a to je da naši bendovi vrede isto koliko i strani bendovi.  Ako postoji i jedan bend koji je očigledan dokaz i primer koji može da potvrdi ovaj moj stav, to je onda upravo bend Chaosium.  Bend čine četiri prekaljena muzičara sa srpske metal scene, od kojih su trojica poznata po svom radu u thrash-heavy bendu Alister.  Medjutim, ko god je slušao Alister i onda posluša Chaosium, shvatiće ubrzo da se ovde radi o potpuno drugoj priči.  Kao da su pomenuta dvojica, inače Igor Miladinović (gitara) i Ivan Petrović (bas/vokal) osetila da u njima ima neke neiskorišćene snage, ali da su smatrali da Alister (inače i bubnjar Ivan Dulić je takodje iz Alistera) nije pogodan kao sredstvo za izražavanjete neiskorišćene energije.  Ako možemo da kažemo da postoji nešto što Alister nije bio, onda je Chaosium sve to, pa i mnogo više.
U biti, tema je ista – thrash metal, ali Chaosium ima toliko primesa deatha,
uključujući i brutalnije vokale da sve deluje mnogo modernije, ne toliko podredjeno tehničkim mogućnostima, koliko muzičkoj brutalnosti.  Poseban začin su kratke solo deonice, ne smo vrhunski odsvirane gitarske minijature, nego i uvek pogodjene i na pravom mestu umetnute bravure. 


Prva pesma, All Safety Mutates je odlična za početak, okidač za ono što dolazi, ali kada počne druga pesma Malicious Design svima je već jasno da se ovde radi o odličnim muzičarima.  Početni rif kojem mogu pozavideti i mnogo poznatiji bendovi, sam lično premotavao  nekoliko desetina puta i uživao u njegovij ubitačnosti.  Neverovatna snaga i energija koje izbijaju iz svakog odsviranog tona i svakog otpevanog glasa, galopirajući bubnjevi, sve ono što jednu pesmu može da čini savršenom za živo izvodjenje i bengovanje do ludila i dok vam glava ne otpadne sa ramena... sve je tu.  Formula koja ne može da ne uspe.  Momci, svaka čast.  Ali, taman kada ste se odmorili od prve navale, i prekontrolisali sobu da biste videli da niste nešto polomili tokom svog frantičnog skakanja i valjanja, dolazi sledeći talas, ma tsunami u vidu pesme The Tyranny i prosto vas ubija na mestu, pravo maljem u čelo.  Ovo je bend koji melje sve vrednosti sa kojima se ne slaže, koji nas po ko zna koji put uverava da ako se ne uozbiljimo i prestane igradi čovečnosti, ne piše nam se dobro.  Ako se uzme u obzir da je ovo bendovo prvo izdanje, fanovi mogu da se opuste jer će album, na kojem bend ubrzano radi) sigurno da bude razvaljivački dobar.  Uživo, na Chaosium nastupima možete čuti i obrade bendova At The Gates, Sepultura, i sličnih, tako da vam je dobar provod zagarantovan.
Kratka recenzija za kratak EP (čitava priča traje samo 13 minuta) ali nadamo se da je ovo samo predgovor, a da prava poglavlja tek slede.  Uz nadu da će njihova priča biti veoma rado čitana (čitaj „slušana“), bend Chaosium pozdravljamo i želimo mu dug život.  Ako nastave u pravcu i smeru u kojem su krenuli, sigurno će daleko stići.  Ne trebaju nam baba-Vange i njihove karte i kugle da bismo ovo svi mi videli.  Uspeh ovog benda je egzaktna nauka, a ne tamo neka nesuvisla teorija kojoj tek sledi dokazivanje.  Momci, moj dubok naklon.  Ja zaista nema nikakvu zamerku.  Odoh da vas poslušam još koji put.

10/10.

Recenziju napisao: Igor Vlad Cepesh Živić

 

понедељак, 13. јул 2015.

Izveštaj. Invasion From The East (Novi Sad, 30. 05. 2015.)

Invasion From The East


Miner Records nastavlja sa podrškom muzike i bendova putem festivala. Ovog vikenda obreli smo se po treći put u Novom Sadu. Invazija je doživela svoju treću sreću. Pozvani su takođe bendovi iz regiona. Mesto održavanja stari dobri Quarter klub. Sve je govorilo da će biti obećavajuće veče. Gostuju Northern Revival, Aurium, Katabazija, Kymera, Y.O.X., Awaited, Prototype Unleashed, Thread the Band. Posle Banja Luke moja očekivanja jesu velika.


Na binu prvi izlaze Northern Revival. Promovišu svoj novi EP. Publika polako pristiže u klub. Momci praše i uživaju. Uživa i publika. Ovo je njihov teren, poznaju bojište. Tonac dobar i tako je i bilo čitave večeri. Na redu su došli Awaited, mlad i perspektivan demo bend, pred kojim jeste budućnost. Publika, iako još uvek malobrojna, zadovoljna ponuđenim. Binu preuzimaju Thread the Band, još jedan u nizu demo bendova, koje Miner poziva na svoje festivale u cilju promovisanja njih samih. Publika, status quo. Bend, za prvo slušanje dobar.

Northern Revival 

Usledila je kratka pauza dok bend Aurium, ne zauzme binu. Posle Northern Revival-a, usledio je opet dobar nastup (lični utisak). Opera rock, širio se klubom, dok je bend promovisao svoj najnoviji album Still LIfe. Jedan odlični muzički i scenski nastup. Milica vlada svojim prodornim glasom, Siniša bije po klavijaturama, ostatak benda kao jedan ih u stopu prati. Mlad bend sa velikim iskustvom. Oduševljen nastupom, vratili su me u zlatne dane simfo rock-a/metala.
Aurium

Bend BlekBox, otkazao je svoje učešće te večeri, na moje veliko razočarenje, te se moralo popiti koje pivo, dok je Kymera, zauzimala startnu poziciju. Momke iz Osijeka slušam već duže vreme, upoznao ih na Invaziji u Banja Luci i stekao dobre prijatelje. Pošto sam znao da me očekuje prženje sa bine, shvatate o čemu pričam. Usledila je "odmazda" prema publici sa njihove strane. Jedna fantastična svirka, bez trunke milosti. Bend postaje institucija, njihova muzika poezija. Ivan ima odličan kontakt sa publikom, Ivica i Krunoslav napadaju, Eldar iz pozadine ide napred. Malobrojna publika oduševljena. 
Kymera

Kratka pauza, tek toliko da pesnici iz Kruševca naštimuju instrumente. Sve je spremno i na binu uz prateću muziku izašao je čovek sa kapuljačom, Enigma i Katabazija je počela da svira. Njihovu muziku je teže definisati, ali je normalno u njoj svakako uživati. Usledile su poznate numere Hulahop, Maldorovo pevanje, a Ljubiša je kao neki vrač imao svoj nastup na bini. Poezija nestvarnosti spojivog sa nespojivim, Katabazija je to. 
Katabazija

Usledio je nastup malo poznatog benda. Dok smo uz priču Milan, Nenad, Igor i ja sabirali utiske na binu se popeo Y.O.X., hard core bend iz Valjeva. E, ako je neko pokidao binu i urnisao publiku, to je učinio Truća sa njegovom ekipom. Sirovi HC, zadojen eksplozivnom ekipom. Kidaju na svakom koraku. Ostala je moja žal nakon raspada Sakramentum-a, ali mi je te večeri bilo drago za videti da Truća nastavlja sa muzikom, sada u drugom odelu i to isto tako vrlo uspešno. 

 Y.O.X.

Sve u svemu, još jedna završena Invazija. Posle Banja Luke svi zadovljoljni. Kažu da Novi Sad ima dobru scenu i publiku, u šta ne sumnjam, ali je te večeri nisam video ili je možda "namerno" zakazala. Ko zna, ovo je moj lični utisak i ništa više! Ipak, mi ne stajemo. Određeni broj ljudi se i dalje, a i ubuduće, bori za scenu i ne posustaje. Dakle, videli smo se posle Novog Sada i u Skoplju (uskoro izveštaj), a 31. jula vidimo se u Velikoj Plani na novoj  Invaziji! Živeli!!!

Recenzija: Грай - Млада (2014.)

Грай


Ruski folk metal bend Грай, izdao je svoj novi album Млада pod okriljem Noizgate Records-a. Do mene je došlo digipack izdanje i odlično izgleda. Booklet sa pesmama prevedenim na engleski pored već postojećeg ruskog. Uz to dobijate i poster sa članovima benda. Prve impresije odlične. Red je da počnemo sa preslušavanjem albuma. Konceptualno sadrži devet pesama, plus bonus In The Arms Of Mara i Язь.

Album otvara Борода. Dobar uvod, flauta se čuje, gitara, glas. Odlično. Brza melodija, što me raduje, već od samog starta osećamo tu energiju. Prelazimo na sledeću Крепкая охота. Kako su završili u istom maniru i nastavljaju. Dobro je, dobro je. Baš zbog ovoga volim ovaj bend, jer uvek svojom muzikom oraspoloži me. Sa osmehom na licu prelazimo na sledeću Млада, koja nosi naziv kao i sam album. Uživamo u najboljoj pesmi na albumu, a ni do polovine nismo došli. Uživamo u predivnom glasu Irine Zubine. Ništa nam više ne treba. Melodija odlična i to je to. Idemo dalje na sledeću Обнимая бурю. Podižu nas i spuštaju svojom melodičnom muzikom. Posle brzog uvoda sa nezaobilaznom flautom i dobrim ritmom uživamo. Bas nas drma i sve je super. Numerom Сенокос, opušteno krećemo u preslušavanje. Kao da smo među našim precima i pijemo medovinu sa njima. Klanjamo se starim bogovima, nazdravljamo precima našim. Numera Вернись, brzi rifovi vode nas u sledeću Посею горе. Jedna krajnje mirna balada. Sklad i harmonija su svuda oko nas. Opet ta flauta, koja daje nezaobilazan zvuk muzici Грай-a. Savršeno. Posle mirnog sklada prelazimo na Крепость. Polako ulazimo. U tvrđavi smo. Ta flauta. Dobra balada, horski glas u pozadini, i od sredine brži tonovi, tek toliko da nas prodrmaju. Instrumental baš kakav treba da bude. Sledeća Outro urađena na jedan krajnje zanimljiv način. Pretposlednja bonus pesma In The Arms Of Mara,sada već legendarna pesma sa prošlog albuma. Verovatno jedna od njihovih najboljih pesama do sada. Tu pokazuju svoj vrhunac umetnosti i stavljamo ih sigurno u sam vrh današnje folk metal scene. To mesto svakako zaslužuju. I za kraj ostaje poslednja bonus numera Язь. Melodično za kraj i to je dovoljno. 
Utisci? Грай slušam od samog početka i dobro sam upoznat sa njihovim radom. Ovim albumom su sazreli kao muzičari i drago mi je da napreduju u tom pogledu. Radujem se njihovim tekstovima, muzici. Dobro je da postoje, a pri tom su i dobri prijatelji. Meni je jedino još ostalo uživo da ih čujem, a vama da što pre do svog primerka albuma dodjete. Uživajte!

Грай 
Млада 
Noizgate Records, (2014.)
Folk metal

01: Борода
02: Крепкая охота
03: Млада
04: Обнимая бурю
05: Сенокос
06: Вернись
07: Посею горе
08: Крепость
09: Outro
10: In The Arms Of Mara (Bonus)
11: Язь (Bonus)
Ocena: 9/10.
Recenziju napisao: Predrag G.
Video uradio: Dušan Milovanović


          
 

Tartavara – Зов Древних, (2015.)

Tartavara


 
Tartavara Зов Древни
Atmospheric Pagan/Black/Ambient/Dungeon Synth 

Bend Tartavara iz Belorusije, tačnije iz grada Gomelja, je osnovan u avgustu 2009. godine, kada je snimljen i prvi demo.  Nakon toga bend jedno vreme prestaje sa radom da bi u aprilu 2013. godine doživeo svoje drugo rodjenje.  Tada je pred bendom zacrtan muzički pravac u kojem će da ide a zove se „pagan dungeon synth“.  Inače, bend u svojoj diskografiji ima pet demoa, čeriti EP-ja, dva singla i jedan album, do sada.  Novi dodatak diskografiji je izdat 22. februara 2015. godine, pod naslovom Зов Древних i ima šest pesama.  





Album počinje atmosferičnim synth pasažom „Последний Рассвет (Intro)“ od čitavih 7:41 (za  moj ukus predugo, jer već nakon dva minuta imate utisak da je već sve rečeno) sa kratkom naracijom koja definitivno govori da će ono što budete čuli nakon ovog introa biti pravo ratničko, ali u isto vreme mistično iskustvo.  Prosto možete da zamislite bojište po kojem su
posejani poginuli ratnici, zajedno sa konjima, dok se lešinari okupljaju, kao po pozivu upućenog od strane cetra, na gozbu.  Nakon toga se tempo tek malo ubrzava u naslovnoj pesmi „Зов Древних“ (traje upola koliko intro) koja zvuči gotovo himnično.  Ne razumem tekst ali grleno black metalsko pevanje svakako dodaje atmosferi koja je već dobrano natopljena krvlju mrtvih junaka iz davno-prošlih vremena.  Gitare su produkcijski gurnute iza synth deonice i deluju kao pratnja, ali njihova izuzetna melodičnost vas prosto tera da zatvorite oči i pokušate sebi da dočarate prizore o kojima tekst (inače na maternjem jeziku benda) govore.  Treća pesma na albumu „Песнь Героям“ nastavlja u istom sporom tempu, sa ovog puta uglavnom clean vokalom, što slušaoca može da iznenadi, ali kada poslušate pesmu do kraja imate utisak da je taj stil vokala bio u stvari i najbolji izbor, jer je nekako u prvi plan istakao priču koju tekst u sebi nosi (iako ga nisam razumeo, ali verujem da je to bio cilj koji se hteo postići).  Nakon ove pesme sledi instrumental „Закат...(Instrumental)“ od čak 8:07, ali deluje mnogo ubedljivije od introa (ili prve pesme) jer ima mnogo više svirke.  Pesma „Времена Былого Величия“ ubrzava tempo za nekoliko podeoka na skali i čak poziva na head-bangovanje.  Tek kod ove pesme se primeti da su vokali malo utišaniji (možda zato što im više ima), što je doprinelo njihovoj nerazumljivosti.  Ovo je možda i najbolja pesma na albumu.  Odiše pravom ratničkom atmosferom, kojoj samo fali zvuk zveketa oružja da bi bila pun pogodak.  Album završava pesmom „И Солнце Ушло(Outro)“ koja traje samo 2:45, za razliku od introa i predstavlja instrumentalni završetak priče.
Ceo utisak slušanja ovog albuma je sasvim pozitivan.  Uz male produkcijske zamerke, ali verovatno to tako treba da bude, bend Tartavara je svakako bend na koji treba obraćati pažnju u budućnosti.  Možda bi trebali da narednim ostvarenjima, umesto čvrste synth pozadine trebali da eksperimentišu sa ratničkim semplovima i nacionalnim instrumentima, što bi preslušavanju njihovih ostvarenja dalo cinematičnost, jer mislim da ovaj bend ima veliki potencijal za takve epske projekte.
Sigurno vredno slušanja.

7,5/10.

Recenziju napisao: Igor Vlad Cepesh Živić


 



недеља, 12. јул 2015.

Intervju: Marco De Marco - J Orphic (Italija)

J Orphic

Martial NeoClassic always appealed to me. I like the winds of war connected with art. Such a project J Orphic from Italy, with whom we have collaborated and now we have a little talk with Marco about future plans and the music in general...
1. Why the name J Orphic? When did this project?
Marco: Hi Predrag, first of all thanks to ask me for this interview. It is a good occasion to be in touch with Serbian people.
The Project was born in 2005 as an experimental music project with ambient attitude; subsequently the Martial matrix of such attitude has taken over and the result we suppose is now clear. At the beginning I had no intention to release cd/albums but the project was just the result of my passion for this music. The first cd/split (Propaganda 900 with Joervall) was created just to be available for free download (it was released by the netlabel La caverne du dragon). After that we received the proposal of skullline to release the split with a physical cd. All was born in that moment.
Regarding the meaning of J Orphic we trust that people might find uninteresting my explanation. This is a private concept that we would like to stay with us and there is no reason to spread it.


2. Your musical direction is Martial/NeoClassic. What has influenced you create such music?
Marco: Neoclassic and Martial music are strictly connected, both inspires to ancient traditions and both communicate severity and the importance of our culture. Of course this is a personal point of view and in our vision Martial Music cannot be separated from the Neoclassic.
As said we prefer the neoclassical side, this also involve listeners more adults and more careful vs some particular themes. I love to hear some people that listen at the same time J Orphic and some music of Tchaikovsky etc. (of course i'm aware that there is an immense difference between JO and classical authors).   We are used to attend Classical Concerts where peoples are sitting and they just listen without talk, without dance, without make 'pogo'.
3. J Orphic went so far have several albums, which were well received by the audience. How are you satisfied with your latest album, Villa Ardita? 
 
Marco: Yes, I'm satisfied with Villa Ardita,  we would like to thank some friends of us which have experience in the sound recordings, we have improved the quality of the sounds thanks to them. In this 4 years of pause we have collected different ideas especially regarding new instruments and new sounds; we have also learned how to mix different instruments sounds in order to obtain the atmospheres that we have in our mind. This is a research that is always in progress.
What we like to re-create in our sound is mighty and majestic atmosphere.


4. In your music often present martial fight, history which is very interesting. What do these things represent for you?
Marco: History and fight are the same thing. If you ask someone to tell about some particular age in the history the first thing they think are the world wars or the roman empire wars and so on. Nobody start to talk about history highlighting the invention of the electric light and some other things like this.
Scope of the history is to learn respect to what is happened in the past, if you don't know the history then it is useless to try to improve your life and the community itself.
We are very much fascinating from the spirit of the XX century with all its dictatorships. The esthetic of the last century will not return anymore but it is our intention to remember it.
Many people ask us which are our political tendencies.
Most of them make their conclusions by themselves without asking me.Of course we have political ideas but it is not our intention to persuade people to follow some specific political tendency.
We are not interested to instruct other people.
Our music imposes reflections not political messages!
5. What are your plans for the future?
Marco: In the next future we will release a split with my friends Solimano and Ken of the amazing projects TSDMIZ and EPOCH. We was planning this split since long time and UFA MUZAK was enthusiastic to release it.
The name of the split is UNSERE WELTASHAUUNG and I believe will be very interesting for people which listen particular sounds.
I'm also working for the new album of J Orphic that i suppose will be out during this year. But at the moment we are studying  some new sounds and i need time. The sound appears first in my mind and then i need time to identify  and insert it into a song.
This is a difficult process for me, most of the times the sound that i have in mind is not possible to reproduce and often I have to renounce or find a compromise.
Einstein said that our language is not able to express the concept of the universe (he found a compromise using the "Algebra" language). In the music field is the same, the sound that you have in your mind is not always possible to reproduce. Often because that sound has not been invented yet.  
6. And in the end what to tell the readers in Serbia? Maybe a concert in Serbia?
Marco: I'm often in your area but to be honest i was never in Serbia. This is valid just for me, Lucija of course was several time in Serbia and some of her best friends are from Serbia. I believe in the future I will visit your country but at the moment we are not interested to play live.
You should build a monument to Gavrilo Princip. The history of the XX century starts with him! 
Thanks for your interest on J Orphic. 

петак, 10. јул 2015.

Recenzija: Temple Of Gnosis - Mysterivm Magnvm EP (2015.)

Temple Of Gnosis


[Scroll down for English]
Nakon predstavljanja projekta usledilo je preslušavanje novog EP-a, Mysterivm Magnvm, u izdanju Goathorned Records-a iz Kolumbije. EP sadrži četiri pesme zadojene mistikom, ezoterijom, okultizmom dok mi naše putovanje započinjemo. 

 
EP otvara numera Mysterivm Magnvm, uz tihe tonove, koji najavljuju praiskon. Okultno je oko nas, surov glas nas okružuje. Spiritualnost nas zaslepljuje. Odlični i dugi rifovi nas opuštaju. Prelazimo na drugu numeru Portae Lvcis. Mistika je i dalje prisutna, a umetnik nas poziva da mu se u ritualu pridružimo. Senke, senke su oko nas. Mračna soba, tiha vatra, opet ta ezoterija. Umetnik ne posustaje, jer zna da u ritualu uživamo. Kao veliki mag odlučuje o nama, a mi se potpuno prepuštamo. Trećom numerom Thoth - Mercvrivs, H.M.T. nas ne ostavlja ravnodušnim, jer ovo je ipak najbolja numera na ovom izdanju (lični utisak). Bogovi se pozivaju, uz zvuke teškog basa i mistike samog glasa. Tot, bog koji donosi presudu umrlima je tu ispred nas! Potpuno se prepuštamo na milost i nemilost njemu. Tajni između nas više nema. Zadovoljni smo. Poslednja i isto tako odlična numera je The Great Seducer. Tvrđi tonovi, opet ta mistika oko nas i potpuno uživanje za kraj!
 

 

Sam EP, nakon slušanja stvara utisak čitavog albuma. Pesme duge i dobro odrađene, tekstovi kompletni i dubokih misli. Shodno tome, ako ste ljubitelj mistike i kvalitetnog zvuka, ja jesam, nabavite što pre svoj primerak albuma, jer svakako zaslužuje da se nađe u vašoj kolekciji.
 
 
Temple Of Gnosis
Mysterivm Magnvm, (EP)
Goathorned Records, (2015.)
Occult alchemical doom/death metal
 
01: Mysterivm Magnvm 
02: Portae Lvcis
03: Thoth - Mercvrivs
04: The Great Seducer
 
Ocena: 9,5/10.
 
 
 
Temple Of Gnosis  



After presenting the project, we listen to the EP, Mysterivm Magnvm, published Goathorned Records from Colombia. EP contains four songs, inspired mysticism, esoteric, occult, as we begin our journey.
EP opens tracks Mysterivm Magnvm, with quiet tones, announcing the beginning of time. The occult is all around us, raw voice surrounds us. Spirituality blinding us. Excellent and long riffs us relax. Moving on to another track Portae Lvcis. Mysticism is still present, and the artist invites us to be in the ritual join. Shadows, shadows around us. A dark room, quiet fire, again this esotericism. The artist does not give up, because he knows that we enjoy in the ritual. Like a great magician decides on us, and we completely surrender. Third track Thoth - Mercvrivs, H.M.T. does not leave us indifferent, because this is still the best tracks on this release (personal impression). The gods are invited, to the sound of heavy bass and mysticism of the vote. Thoth, the god who brings judgment deaths there in front of us! Indulge at the mercy of it. A secret between us no more. We are satisfied. Last and also excellent track is The Great Seducer. Hard tones, again this mystique around us and fully enjoy the place!
EP, after listening to the impression of the whole album. Songs long and well done, complete texts and deep thoughts. Consequently, if you're a fan of mysticism and quality sound, I am, get your copy of album, because it certainly deserves to be found in your collection.


Temple Of Gnosis
Mysterivm Magnvm, (EP)
Goathorned Records, (2015.)
Occult alchemical doom/death metal
 
01: Mysterivm Magnvm 
02: Portae Lvcis
03: Thoth - Mercvrivs
04: The Great Seducer
 
Mark: 9,5/10.